Říká se, že Berlín je Mekkou kávové kultury. Město plné promyšlených designových konceptů i oprýskaných omítek, různých kultur, vůní, barev, skvělých mašin na přípravu espressa, pokérovaných baristů a kyselého kafe (a teda hlavně toho kafe). Na všechny tyto berlínské nezbytnosti jsme se těšili už od momentu, kdy jsme s partou z Etapy (karlínského bistra) začali spřádat plány o návštěvě německé metropole.

foto: @sharehappiness

Asi vás při čtení těchto řádků nijak nepřekvapí, že předmětem našeho zájmu nebyla ani Braniborská brána, ani jiné památky. Naším cílem byla návštěva berlínských kaváren, bister, pekáren a vůbec podniků, které voní už z dálky.

A výsledek? Ten je tady. Naše tipy, které by na vašem berlínském coffee listu neměly chybět.

Father Carpenter

Stylová kavárna v centru Berlína, ve které na vás dýchne trochu anglické noblesy. Mě (Zuz) zaujaly oprýskané modrobílé kachličky na zdech, Ondru zase skvělé vybavení stojící na baru. Do mlýnku se tu sype Fjord a do hostů zase obrovské porce lákavých snídaní, které prostě musíte vyzkoušet.

foto: @sharehappiness
foto: @sharehappiness

Veganské varianty nejsou na této adrese úplně v kurzu, ale pochutnáte si na skvělých sendvičích s vejci na všechny způsoby. Hvězdou našeho stolu se stal open sendvič s trhaným vepřovým, holandskou omáčkou a jablky. Že to zní divně? Naopak! Byl skvělý!

Annelies a Distrikt coffee

Dvě bistra, dvě adresy, různá nabídka, ale stejný jmenovatel – parta, která stojí za vznikem krásné a útulné kavárny Annelies, má totiž prsty i v jejím bráchovi – Distriktu. Ať už zajdete tam nebo tam, neuděláte chybu.

foto: @sharehappiness

Překrásná Annelies nás zaujala hlavně svým interiérem. Naše pohledy odbíhaly z pečlivě připraveného menu na zdi kolem nás, obrazy a všechna možná zákoutí celého prostoru. Bistro v nenápadné kreuzbergské uličce poblíž velké berlínské tržnice nás prostě dostalo.

foto: @sharehappiness

V jejich nabídce se často opakovalo slovo „smoked“, což mělo jasný důvod. Šéf kuchyně je blázen do zauzené kouřové chuti, a tak si můžete objednat třeba skvělý salát se zakouřenými mrkvemi a rybízem. Pokud vám ale zůstane ještě trochu místa v žaludku, objednejte si jejich lívance. Lepší jsem totiž (a to jsem jich za svůj život měla už mraky) ještě nejedla.

A pokud vás neoslovily zakouřené mrkve ani lívance, zastavte se v Annelies na kafe. Ondra totiž jejich espresso (Ethiopia Hambela Arifi z dánské La Cabra) označil za nejlepší kafe naší kofeinové expedice.

Bonanza

foto: @sharehappiness

Koncert. Návštěva berlínské pražírny umístěné v obrovském cihlovém domě se nedá popsat jiným slovem. V každém koutě velké kávové laboratoře s ohromnými stroji a mašinami byla patrná jistá preciznost, cit pro detail, efektivita a jistota. Ochutnali jsme všechny filtry z jejich nabídky a na malé zahrádce uvnitř cihlového vnitrobloku si jenom tiše vychutnávali každý hlt. Sem musíte. Tohle je povinnost.

Zeit für Brot

Místo, kam si musíte zajít, až vám bude kafe lézt i ušima. Nějakou pobočku ze sítě pekáren Zeit für Brot určitě najdete i poslepu – poznáte ji podle vůně linoucí se berlínskými ulicemi. Asi největším lákadlem je v tomto lepkovém království obrovský výběr kynutých sladkých šneků se všemi možnými náplněmi. A věřte, že klasika v podobě skořicové náplně je teprve začátek… Já jsem si za ty dva dny stihla vypěstovat závislost na máslové briošce s rozinkami, na kterou mám od té doby chuť skoro pořád.

foto: @sharehappiness

The Greens Coffee and Plants

Útulná kavárna, kterou byste bez mapy našli možná stěží. The Greens se nachází v prostoru plném industriálních prvků, oprýskaných šedých omítek a kovových konstrukcí. A v záplavě mnoha pokojovek, které prostor zdobí, se prostě budete cítit zvláštně hezky. Přirovnávat kavárnu k oáze je možná až příliš odvážná věc, ale nemůžu si pomoct. The Greens má vážně něco do sebe. A pokud si budete chtít vzít kousek té zelené oázy s sebou, můžete si nějakou pokojovku odnést v batůžku. Potom, co ji zaplatíte – jasná věc!

foto: @sharehappiness

Náš kofeinový průvodce je u konce. Až se tam budete chystat taky, určitě nevynechejte ještě Roamers Coffee & Booze (brunch brunch, baby), Happy Baristas (zajděte na některý z jejich kávových drinků s alkoholem), The Barn, Ben Rahim (na jedno skvělé, fakt skvělé espresso), Five Elephant (pořád se nemůžeme rozhodnout, jestli nám víc chutnalo to kafe, nebo spíš ten jejich cheesecake… prostě pecka)…

A taky spoustu dalších míst… My se těšíme, až pojedeme znovu. S velkou chutí a (snad už i) bez roušek.

Díky všem kamarádům z Etapy, že nás vytáhli na kafe za hranice. Užili jsme si to, děcka!

foto: @sharehappiness, model: Jonáš

Pokud se Vám líbil článek, sdílejte!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napište nám